Ieri, 17 mai curent, reprezentanții Direcției reintegrare socială, Direcției medicale a ANP și educatorii din instituțiile penitenciare în colaborare cu AO „Inițiativa Pozitivă”, au participat la ședința de lucru cu tematica „Abordări psiho-sociale și medicale în asistența deținuților dog dependenți.
În cadrul instruirii a fost abordată problematica asistenței deținuților dependenți de drog și mecanismele de îmbunătățire a accesului la serviciile de asistență și educație. De asemenea, au fost prezentate rezultatele activității Comunității Terapeutice din Penitenciarul nr.9-Pruncul, deschisă în luna iulie 2018.
De menționat că, instruirea continuă a angajaților penitenciari este un pas strategic și o prioritate pentru sistemul administrației penitenciare.
Ședința de lucru a fost organizată în cadrul componentului ce ține de fortificarea sistemelor comunitare, parte de proiectului „Fortificarea controlului tuberculozei și reducerea mortalității SIDA în Republica Moldova, 2018 – 2020”, precum și în cadrul proiectului "Consolidarea eforturilor în crearea Centrelor de Educație a Adulților în penitenciare", finanțat de DVV International Moldova din alocațiile oferite de BMZ (Ministerul German pentru Cooperare Economică și Dezvoltare).
Serviciul mass-media al ANP
Tel: (022) 409-767
A-mail: presa@anp.gov.md

