Skip to main content

COMUNICAT DE PRESĂ

În contextul epidemiologic actual generat de Coronavirusul de tip nou COVID-19, sistemul administrației penitenciare întreprinde toate măsurile necesare pentru a limita situațiile de risc asociate acestuia, astfel încât sănătatea, integritatea corporală și viața persoanelor private de libertate și a funcționarilor din penitenciare constituie priorități instituționale.

 

În mod sistematic, Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) distribuie în toate subdiviziunile structurale și instituțiile penitenciare măști, dezinfectante, mănuși de protecție. Astfel, sunt respectate procedurile bine dezvoltate pentru prevenirea și combaterea bolilor transmisibile, similare celor promovate la nivel de comunitate, măsurile de prevenție stabilite de Organizația Mondială a Sănătății (OMS) în ceea ce privește utilizarea măștilor medicale, eticheta respiratorie, distanțarea fizică. Totodată, penitenciarele sunt pregătite să facă față demersurilor de ordin imediat, ori de câte ori sunt identificate sau suspectate cazuri, inclusiv măsuri de natura izolării medicale a persoanelor, dacă aceasta se impune.

 

Pentru a punea la dispoziția societății, periodic, informații de interes privind situația epidemiologică în instituțiile penitenciare, dar și cum sunt gestionate la zi provocările generate de coronavirusul de tip nou, pe pagina web a instituției www.anp.gov.md, a fost creat un buton de acces suplimentar ”COVID-19”.

 

Vă asigurăm că, conducerea sistemului administrației penitenciare cooperează în permanență cu instituțiile din domeniul sănătății, a ordinii și securității publice și monitorizează zilnic starea de sănătate a persoanelor deținute și a funcționarilor din sistem.

 

Purtător de cuvânt al ANP

comisar-șef de justiție Oleg Pantea

0 22 409 817