Skip to main content

COMUNICAT DE PRESĂ

 

În contextul încheierii stării de urgență în Republica Moldova, instituirii de către Comisia Extraordinară Sănătate Publică a stării de urgență în sănătate, până pe 30 iunie 2020 și evaluării situației în sistemul administrației penitenciare, au fost aprobate un șir de măsuri pentru prevenirea infecției cu COVID-19 în sistemul administrației penitenciare.

Astfel, prin ordinul Ministerului Justiției în coordonare cu Procuratura Generala a fost instituit, începând cu 16 mai curent, regimul special în sistemul administrației penitenciare pe un termen de 30 zile, cu următoarele măsuri:

- a fost instituită carantina în instituțiile penitenciare;

- au fost suspendate întrevederile de lungă durată cu persoanele deținute;

- a fost dublată durata și numărul convorbirilor telefonice pentru deținuți;

- în baza cererilor deținuților va fi permisă acordarea întrevederilor de scurtă durată prin intermediul sistemelor de teleconferință pe platforme software acceptate de instituția penitenciară;

- organizarea vizitelor avocaților, procurorilor, notarilor, ofițerilor de urmărire penală cu respectarea strictă a măsurilor de protecție;

- au fost interzise transferurile deținuților, cu excepția cazurilor de asigurare a siguranței deținerii sau internării într-o instituție  medicală si repartiției uniforme in instituțiile de detenție;

- coletele deținuților, pachetele cu provizii și banderolele vor fi recepționate doar în condiții de prevenire a infecției, stabilite de către ANP;

- antrenarea la munci a persoanelor deținute se va efectua doar în condiții de asigurare a măsurilor de protecție și evitarea contactului fizic cu persoanele din exterior;

- funcționarii sistemului administrației penitenciare se vor prezenta la serviciu cu respectarea strictă a măsurilor de protecție și distanță socială.

Conducerea sistemului administrației penitenciare vine cu un nou apel la înțelegere și responsabilitate: „Este necesar să conștientizăm cu toții care este pericolul acestei infecții, inclusiv pentru penitenciare. Vom continua să colaborăm cu instituțiile din domeniul sănătății pentru a monitoriza sistematic starea de sănătate a persoanelor deținute și a funcționarilor din sistem. Trebuie să ne solidarizăm pentru a face față acestei situații complicate pentru noi toți”, a declarat directorul interimar al ANP, Vladimir Cojocaru.