Inventivitatea omului se pare ca nu cunoaște limite. Încă o dovada în acest sens ne este data de o persoana care a încercat să transmită unui deținut din Penitenciarul nr.13-Chișinău o banderolă cu produse alimentare, printre care și un pachet de făină cu două telefoane mobile ascunse în el.
La fel, pe parcursul săptămânii curente au avut loc mai multe percheziții atât în celulele deținuților, cât spațiile adiacente ale instituțiilor penitenciare nr.1-Taraclia și nr.9-Pruncul, unde la fel au fost ridicate mai multe obiecte interzise: telefoane mobile, cartele SIM și băutură alcoolică.
Toate cazurile au fost documentate pe faptul transmiterii obiectelor și substanțelor interzise în penitenciar și transmise organelor de poliție.
Activități de contracararea pătrunderii în locurile de detenție a substanțelor și obiectelor interzise, dar şi combaterea păstrării acestora de către deținuți se vor desfășura zilnic în toate penitenciarele din țară.
Administrația Națională a Penitenciarelor atenționează: persoanele care intenționează să transmită sau să introduc substanțe/obiecte interzise în instituțiile penitenciare, riscă să se aleagă cu dosar penal, care presupune pedeapsă cu amendă sau privațiune de libertate.

