Skip to main content
2020-06-15

La data de 1 iunie 2020 în sistemul administrației penitenciare sunt 0 cazuri active de infectare în rândul deținuților și 0 cazuri în rândul angajaților.

În perioada 11 martie – 01 iunie 2020 au fost înregistrate 18 cazuri COVID-19, confirmate pozitiv de laborator. Dintre ele 18 angajați și 0 persoane private de libertate, 7 dintre angajații care au fost diagnosticați cu o formă ușoară de COVID-19 s-au tratat la domiciliu.

Testarea pentru detectarea coronavirusului SARS-CoV-2, a fost efectuată în conformitate cu ordinul Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale nr.81 din 24.01.2020 ,,Cu privire la măsurile de prevenire și control al infecției cu Coronavirusul de tip nou (2019 - nCov)", a detectat infecția COVID-19 la 18 membri ai personalului SAP, ceea ce a făcut posibilă întreprinderea unui set de măsuri anti-epidemice la timp pentru a preveni răspândirea COVID-19 în instituțiile penitenciare.

Menționăm că, testarea de laborator a persoanelor care întrunesc criteriile definiției de caz COVID-19 sunt efectuate doar în laboratoarele MSMPS, care au licențele corespunzătoare.

Pentru a consolida măsurile de prevenire a infecției cu coronavirus (COVID-19) în rândul persoanelor private de libertate, angajații din penitenciare, au pus în aplicare un set de măsuri sanitare și anti-epidemice (preventive) stabilite de Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică a stării de urgență în sănătate și evaluării situației în sistemul administrației penitenciare. Totodată, toate instituțiile penitenciare sunt dotate cu echipament individual de protecție, astfel fiind respectate procedurile bine dezvoltate pentru prevenirea și combaterea bolilor transmisibile, similare celor promovate la nivel de comunitate.