Skip to main content

„Evantai cultural” la Penitenciarul nr.18-Brănești

La 25 mai curent, Penitenciarul nr.18-Brănești a fost gazda festivalului interpenitenciar „Evantai Cultural”, fanionul fiind transmis de Penitenciarul nr.7-Rusca.

 

De această dată, persoanele aflate în custodia instituției de detenție au încercat să trezească memoria neamului, prin prezentarea de istorie a Moldovei. Participanții au dat dovadă de sârguință și dăruire de sine în timpul prezentării probelor pregătite, cu relatarea de repere istorice și momente interesante mai puțin cunoscute despre meleagurile Orheiului.

 

La eveniment au fost prezenți conducerea și șefii direcțiilor de resort din cadrul ANP,  angajații penitenciarului, dar și directori de penitenciare.

 

Menirea activității a fost de a promova valorile sociale și culturale, a cultiva sentimentul de dragoste faţă de neam, istorie și artă, dar şi de aforma un comportament pozitiv în rândul deţinuţilor.

 

Festivalul național interpenitenciar „Evantai cultural” a ajuns la cea de-a VII-a ediție, iar ştafeta evenimentului va fi transmisă consecvent dintr-o instituţie de detenție în alta, drept simbol al perpetuării valorilor cultural-artistice și urmează să ajungă la Penitenciarul nr.1-Taraclia.

 

Serviciul mass-media al ANP

Tel.: (022) 409-767

e-mail: presa@anp.gov.md